ANA SAYFA / HABERLER / Kürdistan’da katliam ve saldırılara karşı direniş sürüyor

Kürdistan’da katliam ve saldırılara karşı direniş sürüyor

van-eylem-polis-saldirisi-AAKürdistan’da sermaye devletinin sürdürdüğü kirli savaş politikaları ve katliamlar aralıksız devam ederken dün Kürdistan’ın birçok kentinde saldırılar protesto edildi. Devletin kolluk güçleri protestolara da azgınca saldırdı.

Sur’da saldırı ve direniş sürüyor

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yasak ve ablukanın 7. gününde direniş sürdü.

Direniş nedeniyle mahallelere giremeyen asker ve polislerin saldırıları ise aralıksız devam ediyor. Sur’da dün devam eden saldırılar nedeniyle 3’ü ağır 6 sivili yaraladı. Gün boyu devam eden saldırılarda çok sayıda evin ise yanarak kül olduğu belirtildi. Top atışları ve bomba atarlar ile duvarları yıkılan Süleyman Nazif İlköğretim Okulu’nun içindeki eşyalar da çıkan yangın sonucu tamamen yandı.

Mahallelerden şiddetli patlama ve silah sesleri yükselmeye devam ettiği belirtildi.

Öte yandan özel harekat timlerinin karargah olarak kullandığı Class Otel’e yönelik düzenlenen eylemde, 1 özel harekat timinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Yoğurt Pazarı girişinden mahalleleri tarayan özel harekat timlerine yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıda ise 3 özel harekat timinin yaşamını yitirdiği iddia edildi. Yine ilçede meydana gelen bir patlamada kobra tipi bir aracın darbelendiği ve içinde bulunan 4 özel harekat timinin yaralandığı belirtildi.

Diyarbakır’da polis saldırısı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden saldırı ve katliamlara karşı binlerce kişi HDP ve DBP Diyarbakır il örgütlerinin çağrısıyla Ofis AZC Plaza önünde toplandı.

Ancak eylem öncesinde etrafı ablukaya alan polisler yürüyüşe izin verilmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine kitle burada oturma eylemine geçti. Yapılan görüşmelerden sonuç “Sur’da direnen halka bin selam!” sloganıyla saldırı ve direnişin devam ettiği Sur’a doğru yürüyüşe geçildi.

Ancak kitlenin önü ve arkası polisler tarafından kuşatıldı. Kitle polis barikatını aşarak Koşuyolu Parkı’na ulaşmayı başardı.

Kitle daha sonra Batıkent Meydanı’na doğru yürüyüşü sürdürdü. Batıkent Kavşağı’nda polisin plastik mermilerle saldırısıyla karşılaşan kitle ara sokaklara dağılarak Öğretmenler Caddesi’nde bir araya geldi.

Burada tekrar kitlenin önünü kesen polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırıya geçti.

Polis saldırısına taşlarla ve havai fişeklere karşılık veren kitle ara sokaklarda bir süre daha direnişi sürdürdükten sonra eylemi sonlandırdı.

Özel harekat polisleri 3 kadını katletti

Yoğun bir şekilde saldırılarını sürdüren özel harekat polisleri ve askerler dün 3 kadını katletti.

Silopi ilçesine bağlı Cudi Mahallesi’nde evinin damına çıkan 9 çocuk annesi 40 yaşındaki Ayşe Buruntekin özel harekat polislerinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi. Mahalleye yapılan yoğun top atışları ve zırhlı araçlardan ateş açılmasından dolayı Buruntekin’in cenazesinin evde bekletildiği belirtildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde yoğun saldırılar sürerken, yasağın olmadığı Gırnavas Mahallesi’nde yaşayan 4 çocuk annesi 39 yaşındaki Emire Gök katledildi. Gök’ün hayvanlarına yem vermek için bahçeye çıktığı anda katledildiği belirtildi. Cenazesi Nusaybin Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Gök’ün boynundan ve ayağından aldığı kurşunlarla katledildiği öğrenildi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde saldırılarını Cudi Mahallesi’nde yoğunlaştıran asker ve polisler 40 yaşındaki Zeynep Yılmaz’ı katletti. Mahallenin yaylım ateşine tutulduğu ve top atışları yapıldığı bildirilirken bu nedenle Yılmaz’ın cenazesinin saldırı bölgesinden alınamadığı belirtildi.

Van’da yürüyüşe polis saldırısı

Kürdistan’da estirilen devlet terörü ve katliamları protesto etmek ve Öcalan’a yönelik tecritin sonlandırılması talebiyle yürüyüş yapmak isteyen kitleye polis saldırdı.

Feqiyê Teyran Parkı önünde toplanan kitle Beşyol Meydanı’na yürümek istedi. Ancak çevre kentlerden gelen takviye güçlerle kenti ablukaya alan polisler kitlenin önüne barikat kurdu. Bunun üzerine kitle polis barikatı önünde yaklaşık bir saat boyunca slogan, alkış ve zılgıtlarla bekleyişini sürdürdü. Yapılan görüşmelerde valilik kararı gerekçe gösterilerek yürüyüşe izin verilmezken görüşmenin hemen ardından polis saldırısı başladı. Polisin tazyikli su gaz ve ses bombalarıyla gerçekleştirdiği saldırıya taşlarla karşılık eren kitle ara sokaklara çekildi. Bu sırada çevik kuvvet polisleri çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Polis saldırısına karşı direniş uzun süre devam ederken polis saldırısı nedeniyle yaralananlar olduğu ve tedavi için hastaneye kaldırıldıkları belirtildi.

Cizre’de 1 yaşındaki bebek yaralandı

Cizre’de sıkıyönetimin 7’inci gününde asker ve özel harekat polisleri direniş mahallerine saldırılarını yoğunlaştırdı. Cudi mahallesinde Zeynep Yılmaz katleden polisin açtığı ateş sonucu 1 yaşındaki Yusuf Soslu aldı bebek evin içine isabet eden mermi ile sırtından yaralandı. Yaralı bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Silopi’ye bağlı Başak Mahallesi’nde ise özel harekat polisleri zihinsel engelli Egit Kaçar (22) isimli bir genci karnından vurdu. Yaralanan genç ambulansların ve sağlık görevlilerinin mahalleye girememesinden kaynaklı battaniyeye sarılarak evine götürüldü. Ayrıca saldırılar nedeniyle çok sayıda kişinin yaralı olduğu belirtildi.

Dargeçit’e yürüyüşü engellediler

Sıkıyönetim ve saldırıların 10 gündür sürdüğü Mardin’in Dargeçit ilçesine girmeye çalışan kitlenin önü Serdêf Köyü’nde askerlerce kesildi. Uzun süre oturma eylemi yapan kitle engelleme ve saldırıları protesto etti. Tüm girişimlere rağmen ilçeye girişine izin verilmeyen kitle Midyat’a geri döndü.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir