ANA SAYFA / HABERLER / KTAMS sağlıkta uyarı grevinde….

KTAMS sağlıkta uyarı grevinde….

KTAMS-hastaneKTAMS Sağlık Bakanlığı ve Hükümeti uyarmak amacı ile bugün Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ile Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin tüm birimlerinde (acil servis hariç) saat 08.00-12.00 arası, DR. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Laboratuvarında ise tam gün gerçekleştiriyor.

KTAMS, Genel Sekreter Güven Bengihan imzası ile yazılı bir açıklama yaparak grev gerekçelerini kamuoyu ile bir kez daha paylaştı. KTAMS açıklaması şöyle:

“Sağlık hizmetlerinde görev ifa eden kamu çalışanları, her gün özverili bir şekilde, vatandaşlarımızın iyi bir hizmet alması için canla başla çalışmaktadır. Tüm bu özverili çalışmaya karşı gerek personel eksiliği gerekse özlük hakları ve çalışma ortamının kötü olması nedeniyle çalışanlar, her gün bir çok sorun ile karşılaşmaktadır. Çalışanların karşılaştıkları bu sorunları hükümet yetkililerine bir çok kez iletmemize rağmen maalesef bırakın sorunların çözülmesi tam aksine sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunlar her geçen gün dağ gibi büyümekte ve artık vatandaşlarımıza sağlıklı bir sağlık hizmeti verilememektedir.

Vatandaşlarımıza sağlıklı bir sağlık hizmeti sunmak için aşağıda belirttiğimiz sorunların ivedi bir şekilde çözülmesi adına bugün burada sağlık emekçileri ile uyarı grevindeyiz. Sağlık Bakanlığı ve Hükümete sesleniyoruz. Vatandaşlarımızın iyi bir sağlık hizmeti alması ve sağlık emekçilerinin sağlıklı bir hizmet sunması adına bir an önce sendikalar ile kriz masası kurulmalı ve sorunları çözmek adına çalışmaya başlanılmalıdır.

Acil Çözüm Bekleyen Sorunlarımız:

Dünya ortalamasında her hemşireye 5 hasta düşerken bugün ülkemizde her hemşireye yaklaşık 12 hasta düşmekte ve gerek teşkilat yasalarının tamamlanmaması gerekse var olan kadroların doldurulmaması nedeni ile ciddi anlamda personel sıkıntısı yaşanmaktadır.

Doktor, Psikolog, Psikiyatrist, Fizyoterapist, Diyetisyan, Laboratuvar personeli, Eczacı, teknisyen ve idari personel ihtiyacının ciddi anlamda hissedildiği hastanelerimizde yaklaşık 10 yıldır hiçbir münhal ilan edilmemiş ve personel ihtiyacı hat safhaya ulaşmıştır

KKTC Anayasası madde 120’ye göre “ Devletin genel yönetim ilkelerine göre yürütmekle yükümlü olduğu kamu hizmetlerinin gerektirdiği asıl ve sürekli görevler, kamu görevlileri eliyle yürütülür.” denmesine karşın bugün Sağlık Bakanlığı, hastanelerimizde ve bakanlıklarımızda muhasebe, arşiv, kayıt vb. asıl ve sürekli kamu hizmetlerini taşeron temizlik şirketi bünyesinde temizlik işi yapmak üzere istihdam edilen kişilere yaptırmakta ve anayasal suç işlemektedir.

Anayasal olarak işlenen bu suçu bir çok kez yetkili makamlara dile getirmemize rağmen hiçbir çözüm üretilmemiş tam aksine 2016 bütçesinde taşeron hizmet alımı kalemleri artırılmıştır. Bu işlenen anayasal suçun yerinde tespiti anlamında gerek Personel Dairesi gerekse Kamu Hizmeti Komisyonuna siz değerli basın mensupları aracılığı ile açık ihbarda bulunuyoruz. Bugün Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev ifa edilen kurumlarda anayasal suç işlenmekte ve asıl ve sürekli kamu hizmetleri taşeron şirket çalışanlarına yaptırılmaktadır. Lütfen bu suçu önlemek için yerinde denetim yapın ve yasaları uygulayın.

Diğer taraftan Merkezi İhale Komisyonu aracılığı ile ihale edilip ihaleyi kazanan temizlik şirketi çalışanlarının Sağlık Bakanlığı ve şirket yöneticileri tarafından anayasal suç işlercesine ihale şartlarına aykırı bir şekilde çalıştırılmasına karşı Sayıştay Başkanlığını da ihale şartlarına uygun hareket edilip edilmediğini denetlemek üzere göreve davet ediyoruz.

Sendikamız KTAMS, münhal ilan edip kadro açmayarak, örgütlü bir mücadeleyi önlemek adına taşeron şirket aracılığı ile asıl ve sürekli kamu hizmetlerinin yürütülmesine karşı sonuna kadar direnecek ve bu hizmetlerin münhal ilan edilerek herkesin eşit bir şekilde başvurma hakkının olacağı sınav sonrası başarılı olanların yürütmesi için gerekli mücadeleyi gösterecektir.

Kamu sağlık çalışanları yasasında ön görülen çalışma saatleri ve nakil tüzüğü yürürlüğe girmemiştir.

Sağlık Çalışanları arasında eşitliği sağlamak amacı ile tüm kamu sağlık çalışanlarına 5’e 1 yıpranma verilmesine yönelik gerekli yasal çalışma yapılmamıştır.

Diğer kamu dairelerinde olduğu gibi ikamet yerinden farklı hastanelerde görevlendirilen sağlık personelinin toplu taşıma ile görevlerine ulaşımının sağlık bakanlığı tarafından ücretsiz servis hizmeti ile karşılanması için hiçbir çalışma yapılmamıştır.

Anayasa ve yasalara aykırı bir şekilde angarya ek mesai çalıştırmaya devam edilmekte ve kamu görevlileri yasasına binaen on-call tüzüğü yıllardır yürürlüğe girmemiştir.

Fiziki olarak sağlıksız bir sağlık hizmeti sunulmasına neden olan hastane binaları yenilenmemiştir.

2011 yılından sonra işe giren kamu sağlık çalışanlarının eşit işe eşit ücret alması için hiçbir çalışma yapılmamıştır.”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir