ANA SAYFA / HABERLER / İzmir’de Binler Taşerona Karşı Yürüdü

İzmir’de Binler Taşerona Karşı Yürüdü

18Aralik2015_izmir_DISK_1İzmir’de işçiler taşerona karşı yapacakları eylemin örgütlenmesi için haftalar öncesinden çalışmalara başladı. İzmir’in birçok yerinde stand açan işçiler İzmirlileri eyleme destek olmaya çağırdı.

18 Aralık Cuma günü saat 13.00’da binler işçilerin çağrısına yanıt oldu ve Basmane’de bulunan DİSK Genel İş binası önünde buluştu. Buradan Gündoğdu Meydanı’na yapılan yürüyüş esnasında sık sık “Taşeron İşçisi Köle Değildir!”, “Taşerona Geçit Vermeyeceğiz!”, “Taşerona Karşı Direneceğiz!”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği!” sloganları atıldı. Sık sık yapılan konuşmalarda Kürdistan’daki katliamlara da dikkat çekilerek, direnen Kürt halkına selam gönderildi.

İzmir sokaklarının Gündoğdu Marşıyla çınladığı dakikalarda kitle etkili eylemin sevincini yaşarken, aynı zamanda Kürdistan’daki katliamların da öfkesiyle marşa her zamankinden daha gür eşlik etti.

Gündoğdu Meydanına ulaşıldığında DİSK Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko öncelikle Kürdistan halkını selamlayarak ve Ankara Katliamında katledilenleri anarak başladılar konuşmalarına. Remzi Çalışkan yaptığı konuşmada toplumsal eşitsizliğin, siyasette gerilimin ve çatışmanın, işsizliğin arttığına değindi, hapishaneler aydın ve gazeteci dolduğunu söyledi, “İşçi sınıfı açlık sınırının altında ücretlerle, kayıt dışı, dünyanın en uzun çalışma saatlerine mahkum edilerek ölümüne çalıştırılıyor. Genel İş olarak bizler taşeronlaşmaya karşı, adaletsizliğe karşı, vicdansızlığa karşı sonuna kadar direnmeye devam edeceğiz. Taşeron işçilerinin taşeron bataklığından kurtulması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Biz taşeronu bu ülke topraklarından silip atacağız.” dedi.

Kani Beko ise yaptığı konuşmada bu taşeron düzeninin yıkılacağına söz vererek, “Gelin taşeron köleliğine de sefalet ücretlerine de kol kola, omuz omuza son verelim, Bu hakkımız almak için siyasetçilerin verdiği sözlere, vaatlere değil kendi gücümüze, kendi birliğimize güvenelim. Biz işçi sınıfıyız. Çatışmaların, ölümlerin, savaşların bedelini biz öderiz. Bugün ülkemizde her gün ölümler yaşanırken, bu ülke toprakları kana ve göz yaşına doymuşken biz acılı insana kimliğini sormayız. Biz acıları mezhebe göre, ırka göre ayırmayız. Biz o acıları kucaklayarak birleşmeyi, bütünleşmeyi hedefleriz. Biz hepimizin kardeşçe özgürce, barış içinde, insanca yaşayabileceği demokratik bir Türkiye isteriz” dedi.

Mücadele Birliği Platformu bileşenlerinden Devrimci Öğrenci Birliği “İşçileri Taşeronlaştıran Sermaye Kürt Halkını Katlediyor” pankartı açarak, taşeron işçilerini ve Kürdistan halkını selamladı.

Mücadele Birliği okurları alanda Mücadele Birliği Gazetesinin, Devrimci İşçi Komitelerinin bildirilerini ve Emekçi Kadınların “Dünyaya Başkaldırıyoruz” etkinliğinin bildirilerini dağıtırken bildiriler işçiler tarafından ilgiyle karşılandı.

Eylem kitlenin öfkesini ve umudunu halaylara dönüştürmesinin ardından sona erdi.

İŞÇİLER BİRLEŞİN DEVRİM İÇİN SAVAŞIN!

Kaynak: Mücadele Birliği

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir