ANA SAYFA / HABERLER / Ülkemizin kuzeyinde de güneyinde de özel iletişim polis gözetiminde!

Ülkemizin kuzeyinde de güneyinde de özel iletişim polis gözetiminde!

polis dinlemeKıbrıs Cumhuriyeti Meclisi Genel Kurulu’nun, polise, kayıtlı özel iletişim içeriklerine erişme, bunları gözden geçirme ve bunları elde etme hakkı veren yasada dün yeni değişikliklere gittiği haber verildi.

Fileleftheros gazetesi “Takipler Haftaya” başlıklı haberinde, vatandaşların polise verilen bu hak konusunda ne zaman bilgilendirilecekleri kararının mahkemeye bırakıldığını, öte yandan yasanın haftaya uygulamaya konacağını belirtti.

Yasada yeni değişikliklere gidilmesinin sebebinin, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in yasayı imzalamayı reddetmesi ve Meclise geri göndermesi olduğu bilgisini veren gazete, bu yasanın yalnızca ciddi suçlarla alakalı olduğunu kaydetti.

Yasanın uygulamaya konmasıyla birlikte, polisin, ciddi suçları önleme ve bunlarla baş etme adı altında güçlü bir silah elde edecek. Polis mahkeme kararıyla herhangi bir belge, cihaz veya eşyada kayıtlı bulunan herhangi bir çeşit iletişim içeriğine erişme hakkı elde etmiş olacak.

Kayıtlı özel iletişim içeriğinin kaldırılmasına ilişkin mahkeme kararı, Güney Kıbrıs’taki yönetimin güvenlik menfaatini gerekçe göstermesi durumunda veya ciddi suçların önlenmesi, araştırılması veya kovuşturulması adı altında uygulanacak.

Bu kanunun, telefon görüşmelerinin takip edilmesiyle alakalı olmadığını kaydeden gazete, bu konunun ise ikinci bir yasayla yasal hale getirileceğini ekledi.

Bilindiği gibi özellikle ABD emperyalizminin 11 Eylül saldırılarını bahane göstererek uygulamaya koyduğu benzer yasalar, tüm dünyada sömürüye dayalı düzenler tarafından adım adım devreye konulmaya devam ediyor. Ülkemizin kuzeyinde ise durum çok daha vahim durumda ve polis güçleri tarafından her türlü kişisel bilgiler takip edilebilmekte.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir