ANA SAYFA / DÜNYA / Putin’den sert mesajlar

Putin’den sert mesajlar

PutinRusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, “yıl sonu büyük basın toplantısı”nda Türkiye’ye sert mesajlar içeren açıklamalarda bulundu.

Türk sermaye devletinin Rus uçağını düşürmesiyle başlayan Türkiye-Rusya gerilimi, dinmek bir yana gün be gün tırmanıyor. Rusya devlet başkanı Vlademir Putin’in “yıl sonu büyük basın toplantısı”nda yaptığı açıklamalar bu gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi.

Dünya basınının büyük ilgi gösterdiği toplantıda Putin’in yaptığı konuşmanın öne çıkan başlıkları ise şöyle:

“Türkiye’nin İslamlaştırma politikası Rusya’yı da etkiliyor”

Türkiye’deki mevcut yönetimle anlaşmaya varmak zor olacak gibi görünüyor. İlişkilerin onarılması konusunda umut görmüyorum.

Türkiye yönetiminden ilişkilerin onarılmasına yönelik bir adım gelmedi. İslamlaştırma politikaları bizi de etkiliyor. Orada bizim ülkemize de sızabilecek militanlar var.

“Atatürk herhalde mezarında ters dönmüştür”

Türk yönetiminin İslamlaştırma politikası yüzünden Atatürk herhalde mezarında ters dönmüştür.

“Türkiye’yle anlaşmazlıkta üçüncü tarafın etkisi var mı bilmiyorum”

Türkiye ile yaşadığımız anlaşmazlıkta üçüncü bir tarafın etkisi var mı bilmiyorum. Belki de Türk yönetiminden birileri ABD’lilere yalakalık yapmak istemiştir. Belki de ABD ve AB’ye Türklerin ‘onların İslamcıları’ olduğunu göstermek istemişlerdir.

“Türkiye buyursun, şimdi de Suriye hava sahasını ihlal etsin”

Türkiye uçağımızı düşürdükten sonra oradan (Suriye’den) çekileceğimizi mi düşündü? Rusya öyle bir ülke değil. Suriye’deki varlığımızı güçlendirdik. Suriye’de artık S-400 hava savunma sistemlerimiz var. Türkiye eskiden Suriye’nin hava sahasını sürekli olarak ihlal ediyordu. İsterse, buyursun şimdi de etsin.

“G20’de Türkmenlerle ilgili hiçbir şey duymadım”

Biz Türkiye ile işbirliğini reddetmedik. Antalya’ya G20 zirvesine gittim ve orada birçok Türk yöneticiyle görüştüm. Bizim önümüze uluslararası hukuka uymayan Türkiye hakkında çok hassas konular koydular. Türkmenler hakkında ise hiçbir şey duymadım. Türkmenlere saldırılarla ilgili soru sorabilirlerdi. Biz de “Tamam anlıyoruz. Size yardım etmeye hazırız” diyebilirdik.

“Türkiye iletişim kurmak yerine NATO’nun arkasına saklandı”

Bir problemle karşılaşıldığında insanlar normalde birbiriyle iletişim kurup açıklama yaparlar. Ancak uçağımızı düşürdükten sonra Türkiye, bunun yerine NATO’nun arkasına saklandı.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir