ANA SAYFA / HABERLER / HDP ve CHP rapor sundu: Suruç Katliamı’nda MOBESE kameraları kapatılmış

HDP ve CHP rapor sundu: Suruç Katliamı’nda MOBESE kameraları kapatılmış

suruc katliamiSuruç’ta 33 insanın katledildiği, 150’den fazla insanın ise yaralandığı canlı bomba saldırısının ardından olay günü caddeyi gören MOBESE kameralarının çalışmadığı, otogardaki güvenlik kameralarının ise üç gün önce kapatıldığı belirtildi.

Cumhuriyet’ten Fırat Kozok’un haberine göre geçen 20 Temmuz’da düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 33 kişinin aileleri, HDP ve CHP gruplarına olayla ilgili incelemelerin yer aldığı bir rapor sundu.

Raporda patlamadan önce, kültür merkezi önünden geçen motosikletli bir kişinin yavaşlayarak başıyla grubu işaret ettiği, patlamanın ardından bu kişinin halk tarafından yakalanarak polise teslim edildiği belirtildi. Polsilerin şüpheliyi kültür merkezine götürdükten sonra kıyafetlerini değiştirip tıraş ettiği daha sonra da saldığı iddia edildi.

Yardım paraları ’emniyette’

Raporda ayrıca katledilenlerin Kobani’ye götürdükleri yardım paralarının Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğuna dikkat çekildi.

Kültür merkezinin bulunduğu caddede normalde sürekli bulundurulan TOMA’nın olay günü olmadığına işaret edilen raporda, kültür merkezini gören caddedeki MOBESE kamerasının o gün çalışmadığının altı çizildi.

Otogar kameraları da üç gün önce kapatılmış

Raporda, ayrıca “Otogarın tamamını gören kameraların polis olduklarını düşündükleri kişiler tarafından olaydan üç gün önce kapatıldığı ve kapatma gerekçesinin otogar görevlilerince de bilinmediği bilgisini almışlardır” denildi.

Kaynak: Siyasi Haber

Ayrıca kontrol

Fransa: Çarklar durmuyor, önlem alınmıyor, işçiler birer birer ölüyor

Fransa’da sağlıkçıların ardından “ikinci sıra işler” olarak adlandırılan sektörlerdeki işçilerden birer birer ölüm haberleri geliyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir