ANA SAYFA / DÜNYA / Fransa’da Kürt halkıyla dayanışma eylemleri

Fransa’da Kürt halkıyla dayanışma eylemleri

lorient-kurdistan-dayanisma-eylemi-16-12-15--003-AALorient ve Paris’te yapılan eylemlerde Kürdistan’daki devlet terörü protesto edildi.

Kürdistan’da haftalardın süren dizginsiz devlet terörü, bugün Fransa Lorient ve Paris’te yapılan eylemlerle protesto edildi.

Lorient

Kürt halkına yönelik saldırıları protesto etmek için saat 18.30’da Fnac Mağazası önünde toplanıldı. Kürdistan’da katledilenler için saygı duruşu yapılan eylemde, Kürt hareketi tarafından saldırıları teşhir eden bir konuşma yapıldı. Ardından Fransızca bildiri okundu. Alternative Libertaire grubu dayanışma amacıyla Fransızca konuşma yaptı. BİR-KAR adına da Kürt halkıyla dayanışmaya çağıran konuşma yapıldı.

Eyleme Morbihan Alevi Kültür Derneği ve Fransız Barış Derneği de destek oldu.

Paris

Fransa Demokratik Kürt Konseyi’nin (CDKF) çağrısıyla saat 16.30’da Ulusal Parlamento yakınlarında İnvalide’de bir araya gelen yüzlerce Kürdistanlının yanı sıra Türkiyeli devrimci ve ilerici örgütler ile Fransız sol kurum ve temsilcilerinin katıldığı eylemde, Kürdistan’da katledilenler anısına saygı duruşu yapıldı. Eylem örgütleyici ve katılımcı kurumlar adına yapılan konuşmalarla devam etti.

Türk sermaye devletinin saldırı ve katliamlarını teşhir eden ve Kürt halkıyla dayanışma mesajlarının verildiği eylem boyunca katliamı lanetleyen dövizlerin taşındı. “Katil TC Kürdistan’dan defol!”, “Katil Erdoğan!”, “Kürdistan’a siyasi çözüm!”, “Şehit namirin!”, “Kürdistan direniş!” sloganları atılan eylem hafta sonu yeni eylem çağrılarıyla bitirildi.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir