ANA SAYFA / HABERLER / DAÜ ve YDÜ’de Kürt illerinde yaşanan devlet terörünü protesto!

DAÜ ve YDÜ’de Kürt illerinde yaşanan devlet terörünü protesto!

ydu-dem gencDoğu Akdeniz ve Yakın Doğu Üniversiteleri’nde okuyan öğrencileri, Türkiye’nin Kürt illerinde yaşanan devlet terörüne karşı protesto eylemi gerçekleştirdiler.

İki farklı çağrı ile gerçekleştirilen eylemlerde öğrenciler başta Cizre, Silopi, Nusaybin, Sur, Dargeçit olmak üzere bir çok Kürt ağırlıklı nüfusun yaşadığı ilde yaşanan insanlık suçlarına dikkat çektiler.

DAÜ’de “Kardeşlerin katlediliyor haberin var mı?” sloganı ile gerçekleştirilen çağrıda; insan haklarının hükmünü yitirdiği topraklarda katliamların son bulmadığına dikkat çekildi ve “Evsiz bırakılan insanlar, öğretmensiz bırakılan çocuklar, canı toprağa düşen bedenler, evladının cansız bedenini sokağa çıkma yasağı nedeniyle 13 gün boyunca derin dondurucuda saklayan analar için sesimizi yükseltiyorz!” denildi. Saat 14.00’de DAÜ 2 Yurdu’nun önünde toplanan öğrenciler, eylemi yapmamaları için  yapılan tüm baskılara rağmen okul içerisinde sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Eylemde bu katliamları, sokağa çıkma yasaklarını, ancak halkların ortak mücadelesinin durduracağına vurgu yapıldı.ydu-dem genc2

YDÜ’de ise yaşanan insan katliamı ve doğa soykırımının, kabul edilemeyecek bir düzeye ulaştığı belirtilerek “Yaşanan vahşet karşısında sessiz kalan her birey bu katliama ortak olmaktadır.” denildi.

YDÜ Kütüphanesi önünde toplanan öğrenciler Eğitim Sarayı önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirerek yaşanan insanlık suçlarına dikkat çektiler. Öğrenciler YDÜ Kütüphanesi üzerine “Bu bez Cizre’de hayat kurtarıyor!” yazılı bir bez pankart asan öğrenciler, daha önce katledilerek akrep araç arkasında sürüklenen Hacı Lokman Birlik’e atfen “Sana söz sarayı yerde sürükleyeceğiz!” yazılı yaftalar da taşıdılar.

 

ydu-dem genc3

ydu-dem genc4

ydu-dem genc5

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir