ANA SAYFA / HABERLER / İş yasalarına uyan da sorumluluk alan yok!

İş yasalarına uyan da sorumluluk alan yok!

Construction Workers LaboringÜlkemizin kuzeyindeki iş yasalarına rağmen işverenlerin yasa tanımazlığı ve bu konuda sorumlu olan yetkili kurumların sorumluluğu bir birlerine atmaları devam ediyor. Mevcut yasalara göre inşaatlar gibi ses kirliliği yaratan iş yerlerinde mesai saatleri dışında ve hafta sonları çalışılması yasak olmasına rağmen, bu gibi bir çok iş yerinde yasalar çiğnenmeye devam ediliyor. Bu sadece çevre rahatsızlığı yaratması açısından değil, çalışanların da bir dizi sosyal hakkının çiğnenmesini beraberinde getiriyor.

İnşaatlar ve bazı işyerlerinin mesai saatleri dışında veya hafta sonu çalışmalarıyla ilgili Girne Belediyesi’ne gelen şikayetler üzerine belediye açıklamada bulundu ve sorumluluğu Çalışma Dairesi ve Polis’e havale etti.

Yapılan açıklamada, yasal düzenlemeler ışığında ve 51/1995 sayılı İş Yasasının ilgili diğer maddeleri uyarınca, Belediyenin bu konudaki görev ve yetkilerinin ilgili şikayetleri Çalışma Dairesi ve Polis Müdürlükleri ile paylaşmak ve gerekli tedbirlerin alınmasını talep etmekle sınırlı olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada, 22/1992 sayılı İş Yasasının işyerlerinin açılış ve kapanış gün ve saatleri ile ilgili 35. Maddesinde belirlenen çalışma hayatında iş saatleri ile ilgili düzenlemenin Bakanlar Kurulu tarafından alınacak bir karar ile saptandığı ve bu kurallara uygun çalışılıp çalışılmadığını denetleme yetkisinin ise Çalışma Dairesi veya Polisin yetkisinde olduğu belirtildi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, özellikle hafta sonu ve geceleri inşaatlarda yapılan çalışmalarla ilgili belediyeye çok fazla şikayet geldiğini ifade ederek, ilgili inşaatlara belediyenin müdahale etmesiyle de konu inşaatların Çalışma Dairesi’nden izinleri bulunduğunu gördüklerini belirtti.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir