ANA SAYFA / HABERLER / Soma Katliamı duruşmasında aileler salondan çıkarıldı!

Soma Katliamı duruşmasında aileler salondan çıkarıldı!

mahkeme-soma-kararindan-geri-adim-atti-53834Manisa’nın Soma ilçesinde, işveren ile hükümetin ihmalleri nedeniyle yaşanan ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili 8’i tutuklu 46 kişi hakkında açılan davanın 5’inci duruşmasına başlandı. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, madenci yakınları ile avukatların yanı sıra Manisa ve İzmir Baro Başkanları ile HDP Milletvekili Garo Paylan da katıldı.

Mahkeme salonuna çevrilen Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezi’nde görülen duruşmaya, gazeteciler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri aramaların ardından salona alındı.

KÜFLENMİŞ GAZ MASKELERİ!

Duruşmada, sağ kurtulan mağdur işçilerin ifadelerinin alınmasına devam edildi. Dinlenen işçilerden Ercan Metin, 6 yıldır Eynez Maden Ocağı’nda bantçı olarak çalıştığını, olay günü bantlarla uğraştıklarını ve vardiya sonunda da 4’ncü banda ek yapmaya gittiklerini anlattı.

Metin, 14.45 sularında ise 4’üncü bandın başından alev gelmeye başladığını anlatırken, alevi gördüklerinde korkarak aşağı doğru kaçtıklarını ve yolda karşılaştıkları Mühendis Mehmet Efe’nin ise kendilerine kaçamağın olduğu yerde beklemelerini söylediğini aktardı. Kaçamakta 140 kişi kadar olduklarını belirten Metin, kendi gaz maskesinin sağlam olduğunu ancak diğer arkadaşlarının maskelerinin ise ekmek küfü biçiminde küflendiğini söyledi.

‘İHMAL VARDI’

Metin, olay günü enerji kesintisi olduğuna da dikkat çekerek, faciada ihmal olduğunu ve sanıklardan şikayetçi olduğunu belirtti.

AİLELER: İŞÇİYİ SONUNDA ADALET DE TEHDİT ETTİ

İfadesi alınan Metin’e sanıklar da sorular yöneltti. Sanıkların soru yönelttiği esnada sanık avukatlarından Yusuf Koçyiğit’in araya girerek kimi beyanlarda bulunması üzerine müşteki avukatları duruma itiraz etti. Avukatların yanı sıra ailelerin de Koçyiğit’e tepki göstermesi üzerine salonda gerginlik yaşandı. Bunun üzerine mahkeme başkanı, bazı madenci yakınlarını salon dışına çıkardı ve uyarıda bulundu.

Aileler ise mahkeme başkanının tavrına, “İşçiyi en sonunda adalet de tehdit etti” sözüyle tepki gösterdi.

Kaynak: ANF

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir