ANA SAYFA / DÜNYA / Ortadoğu’ya yeni gerici ittifak

Ortadoğu’ya yeni gerici ittifak

ortadogu-gerici-ittifak-AAABD ve diğer Batılı emperyalistlerin, hasımları karşısında cepheyi genişletmek için attığı bu adım, Ortadoğu’da yaşanan savaş ve saldırganlığın tırmanacağını gösteriyor.

Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren ve emperyalistlerin bölgesel çıkarları için gerici savaşlar kundaklayan işbirlikçi devletler, yeni bir ittifak kurduklarını duyurdu. Başını ABD işbirlikçisi Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye gibi devletlerin çektiği ve 34 bileşenle kurulduğu ilan edilen “yeni” ittifakın ismi ise “Teröre Karşı İslam İttifakı”.

İttifak bileşeni güçlerin bölge halklarının kanını oluk oluk akıtan cihatçı terörün baş finansçısı ve destekçisi olduğu ise biliniyor. Sözde “teröre karşı” kurulduğu iddia edilen ittifak; esasta kızışan hegemonya krizine bağlı olarak yaşanan saflaşmayı ifade ediyor.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gerici ittifak adına yapılan ilk açıklamada ise şunlar ifade edildi:

“Şekli, mezhebi ve ismi ne olursa olsun yeryüzünde fitne ve fesat çıkaran, insanları korkutan ve öldüren silahlı terör örgütlerine karşı oluşturuldu…

İslam dünyasının pek çok kısmında terörle mücadele çabalarını desteklemek ve koordine etmek için Riyad’da bir operasyon merkezi olacak. Bu duyuru İslam dünyasının bu hastalıkla teyakkuzundan geliyor, böylece, İslami dünya bu [aşırılık] hastalığıyla mücadelede bir ortak olabilecek.”

ABD ve diğer Batılı emperyalistlerin, hasımları karşısında cepheyi genişletmek için attığı bu adım, Ortadoğu’da yaşanan savaş ve saldırganlığın tırmanacağını gösteriyor.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir