ANA SAYFA / HABERLER / El-Sen: Yasal mevzuat uygulansın!

El-Sen: Yasal mevzuat uygulansın!

caglayan cesurerElektrik Kurumu Çalışanları Sendikası El-Sen Başkan Çağlayan Cesurer imzası ile bir yazılı açıklama yaparak yasal mevzuatın uygulanması konusunda insiyatif almaktan kaçınmayacaklarını bildirdi. Açıklama şöyle:

Bilindiği üzere, Kıb-Tek’in üretip sattığı enerji bedellerini tahsil etmesi, maliyetleri belirleyen, halkımıza daha ucuz ve sattığı enerjiyi tahsil etmesi oranında gününde yapacağı yatırımlarla arz güvenliğini artıran en önemli unsurdur.

Bu noktadan yola çıkan Sendikamız El-Sen, hatırlanacağı gibi geçmiş dönemlerde de Kıb-Tek’in üretmiş olduğu enerji bedellerinin özellikle devletten olan alacak kısımları ile ilgili insiyatif alarak tüm Devlet kuruluşlarının borçlarından dolayı elektrik enerjilerini kesmiş, ve Kıb-Tek’in devletten olan alacakları ile ilgili dönemin hükümeti ile mahsuplaşmasının yolunu açmıştır. Mahsuplaşma sonucunda yaklaşık 60 milyon T.L. alacaklı olduğu iligili raporlarla ve dönemin Bakanlar Kurulu Kararlarıyla belgelenmiş ve bir kısım ödeme yapılmasına rağmen halen mahsuplaşmadan olan Kıb-Tek’in alacakları 48 milyon T.L. yi aşmakta, Devletin elektrikte Kw. başına 10 krş. Teşvik uyguladğı Turizm işletmeleri, su motorları, üniversiteler ve diğer kurumların 23 Milyon T.L. yi bulan teşvik tutarları her ay ödenmesi gerekirken yaklaşık 1 yıldır Kıb-Tek’e ödenmemekte, ayrıca Bakanlık ve Devlet dairelerinin elektrik Tüketim bedellerinin de ödenmediği görülmektedir. Sadece bu kalemlerden Maliye Bakanlığının Kıb-Tek’e olan borcu 95 Milyon T.L. yi aşmaktadır. K.K.T.C. genelindeki Belediyelerin Kıb-Tek’e olan ve geçmiş dönemlerden gelen borcu 246 milyon T.L. yi aşmış durumdadır.

Kıb-Tek halkın malıdır. Halkına sağladığı enerjinin %50 sini özel şirket olan ve ülkemizde bulunduğu 12 yıl zarfında Devlete tek kuruş vergi dahil vermeyen AKSA dan satın almaktadır. Satın aldığı her kw. enerjini bedelini ödemekte, faturaladığı her Kw. enerjinin tahsili olmasa dahi vergisini Devlete ödemektedir. Devlete tek kuruş KDV borcu bulunmamaktadır. Kıb-Tek Devletin ve Belediyelerin tükettiği elektriği daha ne kadar karşılıksız verecek, alamadığı bedellerin maliyeti daha ne kadar Halkımıza ödettirilecektir?

Gelinen noktada Sendikamız El-Sen geçmişte olduğu gibi bu gün de görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyenlere sorumluluklarnı hatırlatma yoluna gitmiştir. Kıb-Tek Yönetim Kurulunu tüm tüketicilere yasal mevzuat çerçevesinde EŞİT davranması konusunda göreve davet ediyor, Hükümeti de halkın malı olan Kıb-Tek’in halkına daha ucuz ve kaliteli enerji verebilmesi için tüm borçlarını ödemesi konusunda UYARIYORUZ.

Aksi takdirde Sendikamız El-Sen ilgili tüm TÜKETİCİLERE alacakların tahsili için yasal mevzuatın uygulanması konusunda geçmişte olduğu gibi bu gün de İNİSİYATİF almaktan kaçınmayacaktır. Tüm Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir