ANA SAYFA / HABERLER / ATİK-CYTA çalışanları özelleştirmeye karşı eylemde

ATİK-CYTA çalışanları özelleştirmeye karşı eylemde

CYTA grevKıbrıs Telekomünikasyon Kurumunun yüzlerce çalışanı ve emekli dün sabah saat 9 ile 11 arasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protesto eylemi gerçekleştirdi.

Telekomünikasyon Kurumu çalışanları temelde kurumun özelleştirilmesine karşı çıktılar. Çalışanların protesto eylemi devam ederken Bakanlar Kurulu da saat 10’da toplandı ve özelleştirme sonrası Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu çalışanlarının haklarıyla ilgili yasa tasarısını görüşmeye başladı.

Toplantı öncesi çalışanlardan bir heyet Bakanlar Kurulu’na bir nota sundu. Bu notayı Cumhurbaşkanlığı Müdürü Kipros Kipriyanu aldı. Notada çalışanlar temel talep olarak Kurumun özelleştirilmemesini ileri sürdüler ve Telekomünikasyon Kurumu’nun çağdaşlaştırlmasıyla rekabet gücünü daha da artıracağına vurgu yaptılar. Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nun kâr eden ve sürdürülebilir bir kurum olduğuna, kamu denetiminde devlet bütçesine destek veren ve Kıbrıslı vergi mükelleflerine herhangi bir yük getirmediğine vurgu yaptılar. Kurumun verimliliğini ve karlılığını daha da artıracak potansiyele sahip olduğunu da ifade ettiler.

Cumhurbaşkanlığı Müdürü Kipros Kipriyanu da çalışanların temsilcilerine Cumhurbaşkanı’nın önümüzdeki günlerde kendilerini kabul edeceği mesajı verdi.

Haravgi gazetesi ve diğer gazeteler ise CYTA çalışanlarının ellerindeki pankartlarla, Bakanlar Kurulu toplantısının yapıldığı saatlerde, Başkanlık binası önünde, özelleştirme yasa tasarısı karşıtı protesto gösterisi yaptığını yazdılar.

Gazeteler protesto gösterisine katılan beş sendikanın, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’e yönelik bir muhtıra vererek, CYTA’nın kar eden ve sürdürülebilir bir kurum olduğuna dikkati çekti.

Sendikalar ayrıca Anastasiadis’i “Çağdaşlaşmaya evet, CYTA’nın özeleştirilmesine hayır” demeye de çağırdı.

Bakanlar Kurulu’ndan özelleştirmeye yeşil ışık kararı

Bakanlar Kurulu ise Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nun özelleştirilmesi durumunda Kurum çalışanlarının haklarını güvence altına alacak yasa tasarısını onayladı.

Bu yasa tasarısı ulusal güvenlik konularında Devlet’in kuruma müdahalede bulunma ve denetleme olanaklarını da düzenliyor. Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, yasa tasarısının ve kanunlar çerçevesinin özelleştirme durumunda çalışanların maaşlar, emeklilik hakları ve toplu sözleşmeler gibi haklarını güvence altına aldığını söyledi. Yeorgiyadis kanunlar çerçevesinin devletin stratejik yatırımcıların gelmesi durumunda dahi kurma  ulusal çıkarlar için müdahalede bulunmasını ve denetlemesini düzenlediğini de ifade etti.

 

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir