ANA SAYFA / DÜNYA / Hegemonya savaşı yeni bir aşamada!

Hegemonya savaşı yeni bir aşamada!

hegemonya-krizi-AAABD’si, AB’si, Rusya ve Çin’i ile tüm emperyalist güçlerin Ortadoğu’daki bu yoğunlaşmaları tesadüf değildir. Tüm gelişmeler bu güçler arasındaki nüfuz mücadelelerinin hız kazandığının ifadesidir.

Ortadoğu bugün emperyalist nüfuz mücadelelerinin ana sahnesi durumunda. Tüm emperyalistler Ortadoğu’ya taşınmış bulunuyorlar.

ABD öteden beri savaş uçakları ve gemileriyle Ortadoğu’dadır. Türkiye başta gelmek üzere her yerde üslere sahiptir. Bölgenin en gerici ve en kirli devletleri ABD’nin işbirlikçisidir. Tüm bunların sonucu olarak ABD bölgeyi kendi doğal etkinlik alanı sayıyor. Bunu diğer rakiplerine kabul ettirmek istiyor. Bu nedenle son dönemlerde sahip olduğu tüm imkanları kullanarak rakiplerini yıpratmaya, provokasyonlarla onları güç duruma sokmaya çalışıyor.

Bunun son örneği, Türk sermaye devleti aracılığıyla bölgedeki en büyük rakibi olan Rusya’nın bir uçağının düşürülmesidir. Bunun gerisinde ABD’nin olduğu neredeyse tartışmasızdır. Bu gelişmenin kaynaklık ettiği gerilim ilk günkü sıcaklığıyla devam ediyor.

Bölgedeki önemli güçlerden biri de ABD’nin küçük biraderi İngiltere’dir. O da IŞİD’e karşı mücadele yalanı ile Suriye hava sahasını ihlal ederek hava operasyonları yapıyor.

Fransa Libya’ya dönük emperyalist müdahale ve işgal döneminden beri en iştahlı emperyalist güçlerden biridir. Başından itibaren Suriye’ye doğrudan müdahaleyi savundu. Şimdi de IŞİD’in Paris’te gerçekleştirdiği katliamı dolaysız müdahalenin vesilesi yapmaya başlamıştır. Büyük bir hırsla IŞİD’e dönük hava bombardımanları gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz günlerde Almanya da bu kervana katıldı. İlk elden savaş uçaklarını İncirlik hava üssüne taşıdı. Bir fırkateynini Akdeniz’de konuşlandırdı. Bunları 200 askerin bölgeye aktarılması tamamladı. Almanya’nın kalıcılaşmak üzere bölgeye giriş yapma gerekçesi de Suriye krizine sözde çözüm bulmak, bu arada da IŞİD’e karşı mücadeledir.

Bölgeye yığılan emperyalistler ile işbirlikçi bölge devletlerinin hepsi de NATO üyesidir. Türk sermaye devleti de NATO’nun vurucu gücü olarak bugünkü saldırganlıkta kirli bir rol oynamaktadır.

Öteden beri Suriye ile ilişkileri olan Rusya, krizin başlamasıyla birlikte Suriye’nin yanında yer aldı. Çin ile birlikte, ABD ve onun öncülüğündeki emperyalist koalisyonun Suriye’ye müdahalesini engelledi. Yakın dönemde ise bölgeye dengeleri değiştiren hızlı bir giriş yaptı. Buradaki hava üssüne konuşlandı. IŞİD’e yönelik ciddi operasyonlar gerçekleştirdi. Rusya’nın bölgedeki inisiyatifi, başta ABD olmak üzere emperyalist batı blokunu, yanı sıra Türk sermaye devletini, Katar ve Suudi gericiliğini fazlasıyla rahatsız etti. Türk sermaye devletinin Suriye ve Rojava planı başta gelmek üzere, hesaplarını bozdu.

Rusya artık bölgenin yeniden şekillendirilmesinde söz sahibidir. Çin ve İran’la birlikte iddialı bir taraftır. Açıktan ABD’nin karşısına dikilen yegane emperyalist güçtür. Onun da bölgeye dönük planları vardır.

ABD’si, AB’si, Rusya ve Çin’i ile tüm emperyalist güçlerin Ortadoğu’daki bu yoğunlaşmaları tesadüf değildir. Tüm gelişmeler bu güçler arasındaki nüfuz mücadelelerinin hız kazandığının ifadesidir. Daha önce nispeten dolaylı cereyan eden bu mücadele gelinen yerde daha açık dışa vurmaya başlamıştır. Tüm emperyalistler, Suriye’deki kanlı icraatları şahsında, büyük acılara ve yıkımlara yol açacağı kesin olan yeni bir emperyalist savaşa hazırlanmaktadırlar.

Tüm gelişmeler, komünistlerin, içinden geçmekte olduğumuz dönemin bir bunalımlar, savaşlar ve devrimler dönemi olduğu tespitini doğruluyor. Bir kez daha emperyalistler kendi cephelerinden yeni bir yıkım savaşının hazırlıklarını yapıyorlar. Bunun içindir ki, bunalımları ve savaşları izleyecek olan yeni bir devrimler dönemine hazırlık günün en yakıcı ihtiyacıdır.

Kaynak: Kızıl Bayrak Gazetesi

Ayrıca kontrol

Fransa: Çarklar durmuyor, önlem alınmıyor, işçiler birer birer ölüyor

Fransa’da sağlıkçıların ardından “ikinci sıra işler” olarak adlandırılan sektörlerdeki işçilerden birer birer ölüm haberleri geliyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir