ANA SAYFA / HABERLER / Diyarbakır’da Sur için yürüyenlere polis saldırısı: Kent gaz bulutu altında!

Diyarbakır’da Sur için yürüyenlere polis saldırısı: Kent gaz bulutu altında!

Diyarbakır eylemDiyarbakır halkı HDP ve DBP’nin çağrısıyla Diyarbakır’ın merkez ilçesi Sur’a yönelik sokağa çıkma yasağı ve sürdürülen operasyonları protesto etmek için sokağa çıktı. Kentin tamamında kepenkler kapatılırken, yurttaşlar tencere tava çalarak ve sokağa çıkarak tepkisini dile getirmek istedi.  İşçi ve kamu emekçileri de fiili olarak iş bıraktı. Polis sokağa çıkan herkese gaz bombası ve tazyikli suyla saldırdı, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. 

TÜM İLDE KEPENKLER KAPANDI

Sadece fırın ve eczanelerin açık kaldığı kentte yurttaşlar da evlerinin balkon ve camlarına çıkarak tencere ve tava çalarak Sur’da yaşananları protesto etti. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’in de katılımıyla yapılacak olan yürüyüş için Sur’a en yakın Sur kapılarından Çift Kapı önüne çağrı yapılmıştı. Diyarbakır Valiliği de bu eyleme izin vermeyeceğini ve eylemin ‘kanunsuz’ olduğunu ileri sürmüştü.  Sabah saatlerinden itibaren kentin birçok noktasına TOMA ve zırhlı araçlarla konuşlanan polis sokağa çıkan herkese müdahale etti.

POLİS SOKAKTA GÖRDÜĞÜ HERKESE SALDIRDI

Sivil araçlarla gezen polis, onlarca kişiyi yaka paça döverek gözaltına aldı. Sokağa çıkan yurttaşlara gaz bombası ve tazyikli suyla saldıran polis sokakta eylemde olmadığı halde yürüyenlere de plastik mermi ve gaz attı. Esma Ocak Çay Bahçesi, Vilayet ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin bulunduğu bölge ile Lise Caddesi’nde toplanan binlerce kişi saldırılara rağmen Sur’a yürümek için toplandı. Şiddetli saldırılar ve yoğun gaz bulutundan etkilenen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP’li vekiller ve çok sayıda kişi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi binasına sığındı.

DAĞ KAPI MEYDANI HALK TARAFINDAN AÇILDI

Sokağa çıkan yurttaşlar, “Sur halkı yalnız değildir”, “Sur’da katliam var, sessiz kalma”, “Direne direne kazanacağız”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atarak bekleyişini sürdü. Saldırılara rağmen Diyarbakır halkı sokağı terk etmedi. Polis saldırılarını püskürten yurttaşlar kalabalık halinde Dağ Kapı Meydanı’na girdi. Günlerdir abluka kapsamında yasaklanan Dağ Kapı Meydanı’nda toplanmaya başlayan yurttaşlar, “Burası halkın meydanıdır. Yasağı da biz kaldırıyoruz” diyerek polislerin bölgeden uzaklaşması istendi. Gün boyu süren eylemlerde çok sayıda kişi de yaralandı. Herhangi ciddi bir yaralanmanın yaşanmadığı Diyarbakır’da işçi ve kamu emekçileri de iş bıraktı.

Kaynak: Evrensel Gazetesi

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir