ANA SAYFA / YAZARLAR / Zerggeş Börklüce – Cehalet…

Zerggeş Börklüce – Cehalet…

zergges_cehaletCehalet, bilgi yoksunluğunun yüzeye çıkan sonucu değildi. Bilgiden yoksun bırakılmış yığınların ‘cahilliği’ hakkında edinilen bunca sözün karşılığı muazzam bir insani atılım olmalıydı. Fakat asıl cehalet, bilgiyi bir apolet gibi omuzunda taşıyıp adım attığı yere dahi toplumsal etkiler ekemeyen “birikimlilerin” hezeyanlarında aranmalıydı. Buralarda buluyoruz (!) Geçmişe doğru baktığımızda sıradan insanların ve yoksunluklar sınıfından gelen üreten insanların devrimsel değişimlerini “ileriyi” temsil eden hareketin içinde görüyoruz. Aydınlaşma da, birikimde bu hareketin parçası haline gelebilecek özne olma çabasına denk düşüyor. Burada artık popülizmden değil, birikimi ile öne çıkma narsizminden değil, hareketin biriktirdikleri ile anlam bulan ve ürettiğine anlam katan insani atılımdan bahsedebiliriz. Aynı zamanda pratik bir yönelim ve yükleniş bu.

Yakın zaman da bu yok. Çünkü hareketin içinde bir özne olma çabası, onun biriktirdiklerine üretim olma çabası yok. Daha dışardan, daha tekil olma ve nihilist umarsızlığı, berdoşluğu insani öz haline getirme sefaleti. İnsani buhran!.. Acı çekmekten sevinen insan tiplojisini var etme anlayışı… Sanki her şeyin farkında olan ama kendisini acıya yontan, bunu sosyolojik durumun analiz gücü yetisine sahip olmakla övünürcesine yapan insan tipi… En güçsüz, en çaresiz, en sorunlu insandır aslında. Ama birikimlidir, kendi kuyusunda (!)

Umutsuzluğu yayan bunlardır. Siyasal bilince kendisi sahipmiş gibi, bu bilinçten yoksun yığınları ayrık bir ot gibi görüp, düşünebilme uzmanlığına soyunan bunlardır. Biraz okumuş olmaları, dirsek çürütmeleri, geçirmişlikleri ya da plaza gölgesinde kurdukları özgürlük hayallerinin parlak yüzü, bunları bilgi tekellerinin demokrat(!) temsilcileri haline getirebilir.

Bunlar süzme liberaldirler!

Ve memleket solu ufku ile bunların elindedir. Cehalet “bilenlerin” sınırlarındadır.

Bunların hareketi burjuva-sol harekettir.

Ayrıca kontrol

Yusuf Alkım – Yine yeniden: Reformizm ve Devrimcilik…

Öncelikle ele alınması gereken reformizm ve devrimciliğin ayrım noktasının ne olduğudur. Belki Bağımsızlık Yolu (BY) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir