ANA SAYFA / HABERLER / Kuzey Ormanları Savunması 3. Köprü’de…

Kuzey Ormanları Savunması 3. Köprü’de…

 13-Aralik-Kuzey-Ormanlari-3-Kopru-Eylemi (5)Kuzey Ormanları Savunması (KOS) Kuzey Ormanları’nda ağaçların kesilerek  3. Köprü Projesi şantiyesine girerek iş makinelerini durdurup yola yazı yazarak ve pankart açarak eylem yaptı.

Kuzey Ormanları Savunması (KOS) bugün (13 Aralık)  İstanbul, Sarıyer Garipçe kavşağındaki 3. Köprü Projesinin şantiyesine girerek eylem yaptı. Şantiye’de hafriyat çalışması yapan iş makinelerinin çalışmasını bir süre durduran yaşam savunucuları, yola “Katil Köprü” yazısı yazarak “Kibir Anıtı 3. Köprü”, “Kuzey Ormanları Direnecek”, “3. Köprü Cinaeyttir”, “Sermaye Defol Kuzey Ormanları Bizimdir”, “Bu daha Başlangıç Mücadeleye Devam” sloganları attı.

Bir başka grup yaşam savunucusu ise üst yolda “Kibir Anıtı 2. Köprü”, “Kuzey Ormanları Direnecek” yazılı pankartlar açarak sloganlarla ormanların yok eden köprü projesini protesto etti. Yola yazı yazarak diğer grubun yanına ulaşmaya çalışan yaşam savunucularını güvenlik görevlileri engelleme girişiminde bulundu. Kuzey Ormanları Savunması’ndan Ercan Sıkdokur’a müdahale ederek kelepçe takmaya çalışan güvenlik görevlileri diğer yaşam savunucuları tarafından engellendi.

Güvenlik engeli aşılarak yol üzerinde tekrar pankartlar açılarak    “Kibir Anıtı 3. Köprü”, “Kuzey Ormanları Direnecek”, “3. Köprü Cinaeyttir”, “Sermaye Defol Kuzey Ormanları Bizimdir”, “Bu daha Başlangıç Mücadeleye Devam” sloganları atıldı.

3.Köp13-Aralik-Kuzey-Ormanlari-3-Kopru-Eylemi (1)rü şantiyesi girişinde KOS adına açıklamayı yapan Ercan Sıkdokur,  yaptı.

“Bu kadim topraklar üzerinde tarihte hiçbir uygarlık, hiçbir iktidar sayısız hayvan türünün yuvası olan, milyonlarca İstanbulluya nefes veren Marmara’nın bereketli topraklarıyla suyunu buluşturan Kuzey Ormanları’na savaş açmamıştı” diyen Sıkdokur, AKP iktidarının gözünün ranttan başka bir şeyi görmediğini, sermaye güçleriyle kolkola girip acımasızca ormana dalarak  cennetin orta yerine asırlar boyunca oluşmuş bu kadim ormanı üç yılda koca bir şantiye alanına çevirdiğini belirtti.

“Karanlık elleri o kadar çok ağaca kıydı ki, yüzbinlerce yıldır burada konaklayan leylek sürüleri ile tanıyamadılar güzelim Belgrat Ormanlarını” diyen Sıkdokur, proje için önce İstanbul’a çıkış verilmeyeceğini, yapılaşmaya açılmayacağını ve sadece TIR’ların İstanbul’a uğramadan transit geçişini sağlamak istedikleri yönünde açıklamalar yapıldığını ‘Ormanlara El Sürmeyeceğiz’ denilip sonra ormanın içine bile çıkış verip üzerine çöktükleri orman arazilerini yancı şirketlerle birlikte yağmaya girişildiğini söyledi.

Bir dönemin Başbakanı Tansu Çiller’i “Üçüncü Köprü Cinayettir” diye tersleyen İBB Eski Bakanı RT Erdoğan’ın  bugün dünyanın en büyük havalimanını ve 3. köprü inşaatını başlattığını ve Kuzey Ormanları’nda katliamlara giriştiğini belirten Sıkdokur, kıyımın devam ettiğini, Kuzey Ormanları’nın yaşam kaynağı olduğunu, hiçbir ideoloji, hiçbir adalet sisteminde böyle bir doğa kıyımına izin verilemeyeceğini ifade etti.

Ercan Sıkdokur “Köprünüz sizin iktidar olduğunuz bu ülkenin hukuk düzenine göre kaçak ilan edilmiştir. Havaalanı da kaçaktır, gece gündüz durmadan çalışan işçilerin canı pahasına bitirmeye çalıştığınız inşaat projeleriniz de kaçaktır. Bugün burada yaptığınız her şey kaçaktır. Kuzey Ormanları’nın dört bir yanında suç işliyorsunuz” diyerek sözlerini tamamladı.

Eylem “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, “Kapanır Yaralar, Yükselir Ormanlar”, “3. Köprü Cinayettir”, “Sermaye Defol, Ormanlar Bizimdir” sloganları alkış ve ıslıklarla sürdürüldü. Katil Köprü’nün yapımını engellemek için tekrar gelineceği haykırılarak “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” sloganıyla bitirildi.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir