ANA SAYFA / DÜNYA / Hindistan’da yüzlerce üniversiteli sokakta

Hindistan’da yüzlerce üniversiteli sokakta

Hindistan’ın Delhi kentinde yüzlerce üniversite öğrencisi Üniversite Yüksek Komisyonu’na (UGC) karşı eylem gerçekleştirdi. Polisin sert saldırısıyla karşılaşan üniversiteliler öğrenci topluluklarına verilen ödeneğin kaldırılmasına ve yüksek eğitim ücretlerine tepkilidelhi-universiteli-10aralik-19 Aralık günü Delhi’de yüzlerce üniversite öğrencisi UGC’ye karşı kitlesel bir eylem gerçekleştirdi. Parlamento binasına yürümek isteyen üniversitelilere polis Delhi’nin merkezinde biber gazı, ses bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Saldırı sonucu yaralanan öğrencilerin bir kısmı civarda bulunan hastanelere kaldırıldı. Gözaltına alınanlar da oldu.

revolution-news.com’un haberine göre gözaltına alınan kadın öğrenciler polis tarafından taciz edildiklerini ve işkenceye maruz bırakıldıklarını aktardı.

45 gündür UGC’ye ve polis saldırılarına karşı eylem gerçekleştiren üniversiteliler mücadelelerinin tüm toplumu ilgilendirdiğini ve toplumsal muhalefetin ülke çapında harekete geçmesi gerektiğini düşünüyor.

Üniversiteliler ekim ayının ilk günlerinden beri UGC’nin öğrenci topluluklarına verilen ödeneği rafa kaldırmasına ve yüksek eğitim ücretlerine karşı eylemdeler. Mumbai Öğrenci Dayanışması’ndan bir üniversiteli hükümetin öğrencilerin sorunlarına şiddetle karşılık verdiğini, eylemlerin Manipur ve Kashmir gibi yerlerde de sürdüğünü ancak Occupy YGC adı verilen eylemlerde talep edilenlerin karşılanmadığını söyleyerek öğrenci düşmanı politikaların eğitime ayrılan bütçenin kısıtlanması ile eş zamanlı uygulandığını kaydetti.

Üniversitelilerin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

  • Polisin son barbarca saldırısını kınıyoruz.
  • Polis şiddeti ve gözaltılar sebepsizdir.
  • Demokratik protesto hakkını kullanan öğrenciler fişlenemez.
  • Kadın öğrencilere cinsel tacizde bulunan polisler kayıt altına alınmalıdır.

(Hindistan’da First Information Reports (FIR) adlı bir kurum cinsel saldırı gibi suçları kayıt altına alıyor. Üniversiteliler bu kurumdan talepte bulunuyor.)

 

 

Kaynak:Sendika.Org

Ayrıca kontrol

Avustralya’da virüs tedbirlerine karşı protesto: ‘Hükümetin nüfus kontrol uygulaması’

Avustralya’nın Melbourne kentinde 150’ye yakın kişi ‘karantinanın hükümetin nüfusu kontrol etmek amacıyla başlattığı bir komplo’ olduğu iddiasıyla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir