ANA SAYFA / HABERLER / Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, okullardaki din derslerini eleştirdi

Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, okullardaki din derslerini eleştirdi

KPSAKD din dersleriKıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eşbaşkanları İlknur Işıl Türkmen ve Tuncer Özbahadır, Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

KKTC eğitim sisteminin eleştirildiği açıklamada, “İnsan Hakları Beyannamesi’nin 18. maddesi kimlik ve inanç hak ve özgürlüğünü herkese tanıdığı ve Beyanname’nin 2. maddesinde bu özgürlükler sağlanırken kimseye ayrımcılık yapılmamalıdır dediği halde maalesef KKTC’de aleviler için söz konusu özgürlük eğitim alanında görmezlikten gelinmektedir” denildi.

KKTC eğitim kurumlarında “Sünni İslam” anlayışının zorunlu din dersi olarak dayatıldığı ifade edilen açıklamada, “Bu anlayış Alevilerin inancını yok saymanın yanında eğitim hakkını da ihlal etmektedir” ifadelerine yer verildi.

“Çocuklarımızın din dersini seçmeli almasını hak ve özgürlük olarak algıladığımızı belirtiriz” denilen açıklamada hükümetin bu anlamda gerekli düzenlemeyi yapması talep edildi.

Ayrıca kontrol

Çekin o pis ellerinizi üzerimizden!

Dün Ankara’da TAYAD’lı ailelerin eylemine destek veren üniversite öğrencisi gözaltına alınırken polissin tacizine maruz kaldı! …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir