ANA SAYFA / HABERLER / Diyarbakır ve Sur ayakta: Barikatı yıkan halka polis saldırdı, iki kişi yaralandı

Diyarbakır ve Sur ayakta: Barikatı yıkan halka polis saldırdı, iki kişi yaralandı

diyarbakir_8aralik_13Sur’daki polis ablukasını protesto etmek ve direnişe destek vermek amacıyla Koşuyolu Parkı’nda bir araya gelenler polis barikatını aştı, saldırı gecikmedi. Polis gaz bombasının yanı sıra gerçek mermi de kullandı, biri 13-15 yaşlarındaki çocuk iki kişiyi vurdu. Kent merkezi ve Sur’da polis saldırısı ve direniş gece boyunca da devam etti.

Sokağa çıkma yasağının ve dört mahalleye yönelik polis ablukasının 7. gününe girdiği Sur’da çatışmalar şiddetli bir biçimde devam ederken, DBP’nin çağrısıyla Sur’daki polis saldırılarını protesto etmek amacıyla Diyarbakır’ın diğer ilçelerinden Bağlar’a doğru harekete geçildi.

Bismil, Çınar ve Ergani’den yola çıkanların otobüsleri yol üzerinde polis tarafından durduruldu, kimlik kontrolleri yapıldı. Ergani’den gelenlerin otobüsleri gerekçesiz bir biçimde bağlandı. Polis, DİHA muhabirini de gözaltına almaya çalıştı, kamerasındaki görüntüleri sildi.

Barikat yıkıldı, polis saldırdı

Saat 13.00 itibariyle Bağlar’da bir araya gelen kitle, Koşuyolu Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte Nusaybin ve Sur’daki polis saldırıları protesto edilirken, bölge halkının direnişi selamlandı.

Koşuyolu Parkı’nda çevre ilçelerden gelenlerle buluşulduktan sonra Sur’a doğru yürüyüşe geçen kitlenin önü kısa bir süre sonra polis barikatıyla kesildi. Kitle ise polis barikatının üzerine yürüdü ve barikatı yıktı. Bunun üzerine polis gaz bombaları, plastik mermiler ve tazyikli suyla saldırdı.

Hedef alarak gaz fişeği, uzun namlulu silahlarla ateş

Polis saldırısına Diyarbakırlıların yanıtı direniş oldu, polise taşlarla karşılık verildi. Çatışmalar Ofis semtine doğru yayılırken, Gevran Caddesi üzerinde yapılan saldırıda polisin halkı hedef alarak gaz fişeklerini attığı görüldü.

DİHA’nın haberine göre; Koşuyolu Parkı’nın bulunduğu caddeyi Ofis’e bağlayan yolda duran bir Ford Ranger tipi araçtan inen dört özel harekat timi uzun namlulu silahlarla Bağlar İlçesi’ne doğru kitlenin üzerine ateş açtı. Bazı polislerin de esnafı tehdit ettiği görüldü.

Polis, biri çocuk iki kişiyi vurdu

Polis saldırısı sırasında Gevran Caddesi üzerinde bulunan 13-15 yaşlarındaki bir çocuk, vücuduna isabet eden kurşun sonucu yaralandı. Çevredekiler ve esnaf tarafından bir araca bindirilerek hastaneye kaldırılan çocuğun durumunun ciddi olabileceği belirtildi.

Akşam saatlerinde ise yine aynı caddede açılan ateş sonucu sırtına isabet eden kurşunla 23 yaşındaki Harun Şanlı adlı genç yaralandı. Şanlı, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Bağlar ve Ofis bölgesinde polis saldırısı ve direniş gece saatlerine kadar devam etti.

Üniversiteli kadınlar Sur’a yürüdü

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 7’inci gününde süren sokağa çıkma yasağına karşı kentte gün boyunca yaşanan protestolar ve çatışmaların ardından akşam saatlerinde de Dicle Üniversitesi’nde okuyan Ziya Gökalp Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu öğrencileri Sur için harekete geçti. “Bijî Berxwedana Surê”, “Katil devlet Kürdistan’dan defol” sloganlarıyla yürüyüşe geçen binlerce kız öğrencinin yürüyüşünü sürdürdü.

Sur’da çatışmalar sürüyor

Öte yandan Sur İlçesi’nde de çatışmalar 7. gününde devam etti. Özellikle akşam saatlerinde Fatihpaşa Mahallesi’nde yoğunlaşan çatışmalarda bomba atar kullanan polisin attığı bomba sonucunda yakılan Kurşunlu Camii yakınlarındaki bir evde yangın çıktı. Evde kalanlar komşularının yardımlarıyla evden çıkarılabildi. Yangın ise büyümeden söndürüldü.

İlçede çatışma, silah ve patlama sesleri kesilmeden sürüyor.

Kaynak: Sendika.Org/ Diyarbakır

Ayrıca kontrol

Reformizmin ayak oyunları ve sömürge seçimlerine bakışları(*)

Sırtımızda, tüm varlığıyla işgal edip oturan ve ülkemizin kuzeyini yöneten TC egemenlerine; “Ankara, elini yakamızdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir