ANA SAYFA / HABERLER / DİSK: Emeğin hakkı için yürüyelim

DİSK: Emeğin hakkı için yürüyelim

diks-basin-aciklamasiDİSK, asgari ücretin bin 900 TL olması talebi ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Türkiye’de açlık sınırı bin 393 TL olduğu halde asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu belirtildi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) bugün (8 Aralık) asgari ücretin net bin 900 TL olması talebi ile ilgili İstanbul Mecidiyeköy’de bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını DİSK Genel Başkanı Kani Beko okudu. Beko, AKP’nin 7 Haziran Genel Seçimi’nde tek başına iktidarı kaybettikten sonra asgari ücretin bin 300 lira olacağını vaat ettiğini hatırlatarak, işçilerin taleplerinin asgari ücretin net bin 900 lira olduğunu belirtti. Bin 300 liralık asgari ücretin açlık sınırının altında olduğunu ifade eden Beko,  şöyle uyardı:

“Türkiye’de açlık sınırı bin 393 TL’dir ve açlık sınırının bile altında bir asgari ücret işçiye zulümdür. Ülkeyi yönetenler milli gelir büyüyor diye övünmekte ama büyümeden işçiler pay almamakta. Ülke büyümekte, servetler büyümekte, saraylar büyümekte ama işçilerin ekmeği büyümemekte. 1978’den bu yana asgari ücret kişi başına milli gelir oranında artsaydı 2015 yılı için brüt 2142 TL olacaktı.

Sermaye asgari ücretten “yük” olarak bahsetmekte. 2008’den beri sürej SGK prim indirimi ile işverenin devletten aldığı miktar 42 milyar TL’dir. Asgari ücret artışının maliyetini 16 milyar TL olarak açıklayan işverenler bunun neredeyse 3 katına yakınını devletten almıştır.

Kıdem tazminatını da fona devrederek yağmalanacak yeni bir kaynak yaratılmak istenmekte. Ayrıca hükümetin taşeron işçiler konusunda da uyarmayı bir borç biliriz. Asıl iş/yardımcı iş ayrımı yapılarak işçilerin güvenceli iş hakkının üstüne yatmaya çalışıyorlar.

Gelin emeğin hakkı için beraber yürüyelim. Gelin kıdem tazminatımızı hep beraber savunalım. Gelin işsizlik fonumuza uzanan ellere dur diyelim.”

Basın açıklamasının ardından bildiri dağıtıldı.

Kaynak: Sendika.Org

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir