ANA SAYFA / DÜNYA / Güney Kore devleti işçilere karşı savaş açtı

Güney Kore devleti işçilere karşı savaş açtı

guney-kore-devlet-saldiri-AAGüney Kore’de işçileri eylemi saldırganlıkla karşılandı.

Güney Kore hükümetinin işçi hakları ve çalışma yasasında planladığı saldırgan gerici reformları işçiler ve sendikalar protesto ettiler. İşçilerin bu haklı eylemlerine karşı sermaye hükümeti azgınca saldırdı. Sendikaların eylemleri polis tarafından bloke edilerek, TOMA’ların saldırısına uğradı. Saldırı sırasında bir işçi başından ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Hayati tehlikesi devam eden işçi hala komada. Bununla da yetinmeyen saldırgan sermaye devleti 51 kadın ve erkek sendika aktivistini gözaltına aldı.

Saldırganlıkta sınır tanımayan devletin kolluk güçleri Kore Sendikalar Konfederasyonu’nun (KCTU) ve konfederasyona bağlı sendikaların bürolarını basarak yağmaladı. Sendika lokallerinde bulunan bilgisayarları, koltuk ve masaları parçalayarak kullanılmaz hale getirdi.

KCTU başkanı Sang-gyun Han hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. KTCU başkanı, gözü dönmüş polislerin elinden kurtulmak için bir Budist tapınağına sığındı.

Sermaye devletinin işçilerin eylem yapma, haklarını savunma ve sendikal örgütlenme haklarına karşı başlattığı bu vahşi saldırı uluslararası alanda protestolarla karşılanıyor. Bu protestoların bir parçası olarak imza kampanyası da başlatıldı.

İşçiler, diğer sınıf kardeşlerinden enternasyonal dayanışma bekliyorlar.
İmza kampanyası için:

http://www.labourstartcampaigns.net/show_campaign.cgi?c=2905

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

Fransa ve Doğu Avrupa’da emekçiler sokaklara çıktı

Fransa, Sırbistan, Karadağ ve Arnavutluk’ta sokaklara çıkan kitleler yolsuz yöneticilerin istifasını ve sosyal haklarını talep …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir