ANA SAYFA / DÜNYA / Yunanistan’da grev

Yunanistan’da grev

yunanistan-grev-AAYunanistan’da dün İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ile Kamu Memurları Çalışanları Sendikası (ADEDY) çağrısıyla AB ve hükümet işbirliğinde hayata geçirilen sosyal-ekonomik saldırılara karşı 24 saatlik grev örgütlendi. Atina’da binlerce kişilik eylem yapılırken Sintagma Meydanı’nda polis saldırdı.

AB ve Yunan sermaye sınıfları işbirliğinde işçi-emekçi sınıfları sömürmeye dönük yeni paketler ve “reformlar” hayata geçirilirken, son olarak da 2016 yıllık bütçe tasarısında emekçi sınıflara dönük yeni bir saldırı tasarlanıyor. Yeni saldırıda en çok tepki çeken başlık da “sosyal sigorta sisteminde reform”. Yunan hükümeti, sermayenin çıkarları doğrultusunda emekçilerin sosyal sigorta haklarını dolaysız olarak gasp etmeyi hedefliyor. Sermayenin bu politikalarına ve Syriza hükümetine tepkileri büyüyen işçiler de sermaye iktidarının hayata geçirdiği saldırılara karşı eylemlerini sürdürüyor.

3 Aralık Perşembe günü de bu saldırılara karşı İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ile Kamu Çalışanları Sendikası (ADEDY) tarafından 24 saatlik grev örgütlendi. Grev vesilesiyle eylemler gerçekleştirilirken, Atina’da iki eylem yapıldığı bildirildi. Sendikaların örgütlediği mitingde Klafthmonos Meydanı’nda buluşularak Omonia’ya yüründü. Mitingde ‘Tsipras hükümeti’ne karşı sloganlar atılırken, “Memorandumlara HAYIR” içerikli döviz ve pankartlar taşındı. Sağlık emekçileri, öğretmenler, gazeteciler, posta emekçilerinin de eyleme katıldığı belirtildi.

Diğer yandan Yunanistan Komünist Partisi (KKE) de ayrı bir eylem örgütledi. PAME (İşçi Mücadele Örgütü) çağrısıyla yapılan eylemde ise Omonia’dan başlayarak Sintagma Meydanı’na yüründü.

İki eyleme katılanların sayısının 20 bin civarında olduğu kaydedildi.

Eylemlere yönelik polis saldırısı olduğu da belirtilirken Stadiu Sokağı’nda ve Sintagma Meydanı’nda çatışma yaşandığı belirtildi. Polisin saldırısına eylemciler Molotof Kokteyli’yle yanıt verdi.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

Reformizmin ayak oyunları ve sömürge seçimlerine bakışları(*)

Sırtımızda, tüm varlığıyla işgal edip oturan ve ülkemizin kuzeyini yöneten TC egemenlerine; “Ankara, elini yakamızdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir