ANA SAYFA / DKB / İnsanlık suçu işleyenler hesap versin!

İnsanlık suçu işleyenler hesap versin!

Devrmci Komünist Birlik yaptığı açıklama ike Doğuş Derya’ya yapılan saldırıyı kınadı. Açıklama şöyle:

CTP-BG “milletvekili” Doğuş Derya, 15 Aralık günü yaptığı konuşmasında, ülkemiz tarihindeki en karanlık dönemlerden birisi olan 1974’de yaşanan olaylara değinerek, cesur ve yürekli bir adım atmıştır.

15 Temmuz faşist Yunan Cuntası’nın Kıbrıs Cumhuruyeti’nin seçilmiş idaresine karşı yaptığı askeri darbe ve sonrasında 20 Temmuz’da başlayarak 14 Ağustos’taki ikinci askeri harekatla tamamlanan Türk işgali ile sonuçlanan ülkemizin NATO planları çerçevesinde bölünmesi sürecinde, Kıbrıs’taki tüm toplumlar çok büyük acılar yaşamış ve özünde insanlık suçu olan bir çok savaş suçu işlenmiştir.

Bu acılar farklı etnik kökenlere sahip olan Kıbrıs halkının her bir toplumunu da derinden yaralamıştır. Kıbrıs halkını bölerek bir birine kırdırtan egemenler; ülkemizdeki tüm toplumlara karşı toplu katliamlar, işkenceler, tecavüzler, gasplar ve daha bir dizi suç işlemiş ve toplumlar arasında düşmanlık tohumları ekilmeye çalışmışlardır.

Bu insanlık suçlarını işleyen yabancı emperyalist güçler ve onların yerli suç ortakları, 1974 sonrası kuzey ve güney olarak bölünen ülkemizin her iki tarafında da egemenliklerini bu suçlar üzerine inşa ederek korumuşlar ve hiç bir şekilde işlenen suçların sorumlularının ortaya çıkarılmasına olanak yaratmamışlardır.

Doğuş Derya arkadaşımız bu gerçeklere parmak basmış ve yürekli bir duruş sergilemiştir. Devrimci Komünist Birlik olarak bizler onun bu duruşunu desteklemekte, ona karşı yapılan faşizan saldırıları en sert şekilde kınamakta ve dayanışmamızı sunmaktayız. Ve belirtmek istiyoruz ki; ülkemizin karanlık geçmişinde insanlık suçu işleyenlerden hesap sormayan, ülkemizin her iki yarısındaki gelmiş geçmiş her bir hükümet, bu suçların üstünün örtülmesine katkı koymakta ve günün sonunda onlarla suç ortaklığı  yapmaktadır.

Bu özellikle Doğuş Derya arkadaşımızın mensubu olduğu CTP ve geçmişte her iki tarafta da CTP gibi hükümetlerde yer alan tüm diğer “barış yanlısı” partiler için çok daha geçerli bir durumdur.

Ülkemizde gerçek bir barış inşa etmek için; Kıbrıs halkını bölen ve bir birine kırdırtarak, aralarına düşmanlık tohumları yerleştirenleri ortaya çıkarmak ve halkımıza karşı bu suçları işleyerek ülkemizin emperyalist işgaline ortak olanlardan hesap sormak zorundayız.

Bu insanlık suçlarını işleyenlerin ortaya çıkarılması amacıyla gerekli olan adımların atılması yönünde Doğuş Derya arkadaşımızın yapacağı her bir olumlu harekete desteğimiz tamdır. Onun bu yöndeki girişimlerini desteklemeyen ya da karşı çıkanlar karşısında da hep birlikte Doğuş Derya ile omuz omuza sonuna kadar kavga vermeye hazırız.

Açık birer insanlık suçu olan tüm savaş suçları ortaya çıkarılsın!

İnsanlık suçu işleyen her bir kişi yargılansın ve Kıbrıs halkına hesap versin!

Ayrıca kontrol

Reformizmin ayak oyunları ve sömürge seçimlerine bakışları(*)

Sırtımızda, tüm varlığıyla işgal edip oturan ve ülkemizin kuzeyini yöneten TC egemenlerine; “Ankara, elini yakamızdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir