ANA SAYFA / DKB / 8 Mart Mücadele Günüdür ve Kızıldır!

8 Mart Mücadele Günüdür ve Kızıldır!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü fabrikalarda, atölyelerde, tarlalarda emeğini satarak yaşamını sürdüren emekçi kadınların günüdür.

8 Mart erkek egemen toplum yapısı ve kapitalist sömürünün katmerli bir şekilde ezdiği kadınların mücadele günüdür!

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlayan kadın, erkek 40.000 dokuma işçisinin ve bu mücadelede katledilen çoğu kadın 129 emekçinin günüdür.

8 Mart Emperyalist, kapitalist barbarlık düzenine karşı mücadele eden kadınların ve onlarla omuz omuza yürüyen tüm sınıf kardeşlerinin mücadele günüdür.

Mücadeleyi, 8 Mart 1857’de katledilen 129 emekçinin anısını yaşatmak için 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında bu günün “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılmasını sağlayan devrimci kadın önder Clara Zetkin gibi mücadeleye omuz vererek kazanacağız.

Mücadeleyi işçi kadınların örgütlerinde, sendikalarında, kendi sınıflarına ait örgütlerinde örgütlenmesi, birleşmesi, erkek yoldaşlarıyla omuz omuza mücadele etmesi, kararlara doğrudan katılması, uygulaması, denetlemesi, en nihayetinde devleti yöneten eşit yurttaşlar haline gelmesiyle kazanacağız.

Emekçi kadının kurtuluş yolu tıpkı erkek emekçi yoldaşı gibi, insanı da metalaştıran özel mülkiyet düzeninin yok edilmesidir, sosyalizmdir.

İnsanca yaşamak, köle değil özgür insan olmak için kadın-erkek el ele, sömürücü patronların saltanatını yıkmak için mücadeleye!

“Kurmaya talip olduğumuz dünyada, yalnızca sömürüyü değil,
her türlü tahakkümü de atacağız tarihin çöplüğüne…
İşte bu nedenle o günler, “Ekmek ve Gül”le betimlendi.”

Ayrıca kontrol

Yusuf Alkım – 8 Ocak eylemine doğru

Niyetim tartışma açmak değil, gereksiz polemik yaratmanın da bir faydasını görmüyorum, ancak bir konudaki rahatsızlığımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir